Πλαίσιο κειμένου:

3ο νηπιαγωγείο Καρπενησίου

Περιβαλοντική Εκπαίδευση-Αειφορία

Τα προγράμματα που εκπονεί το σχολείο μας είναι Αγωγής υγείας, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και πολιτιστικών θεμάτων. Προσπαθούμε μέσα απαυτά, να σχηματίσουν τα παιδιά μια στάση ζωής βασισμένη στην υγιεινή διατροφή, στην πράσινη οικολογική ανάπτυξη και πάντα μέσα από την πολιτιστική μας παράδοση. Κατά συνέπεια οι δραστηριότητες μας  κινούνται γύρω από αυτά και με βιωματική προσέγγιση. Οι επισκέψεις, οι γιορτές τα δρώμενα του σχολείου έχουν χαρακτήρα ομαδικό, παιδαγωγικό και εκπαιδευτικό.

Τα κουλουράκια και τα μελομακάρονα μας βοηθάνε στην κατανόηση των μαθηματικών ( 1 κούπα λάδι κ.α.)

Η « Τσικνοπέμπτη» γιορτή κοινωνικού περιεχομένου ( όλα τα τμήματα μαζί)

Συγκεντρώσεις συνεργασίας με τους γονείς  για παράδειγμα τα δώρα των χριστουγέννων.

Εξορμήσεις στη φύση με προγράμματα του ΚΠΕ Ευρυτανίας. Παρακολούθηση Θεατρικών Παραστάσεων.

Τα ξεφλουδίσματα, ο τρύγος δραματοποίηση πολιτιστικού περιεχομένου

Συνταγές ζαχαροπλαστικής

Έξω από το σχολείο